De Vlaamse agrohandel in 2025
De Vlaamse uitvoer van agrarische producten is in 2025 met 5% gestegen naar 61,4 miljard euro, terwijl de invoer met 6% groeit tot 51,9 miljard euro. Zowel de uitvoer als de invoer bereikt een recordwaarde. Het handelsoverschot blijft met +9,5 miljard euro op hetzelfde peil. De groei staat in schril contrast met de totale Vlaamse handel: de uitvoer van goederen zakt in 2025 met 4%, terwijl de invoer er 2% op achteruitgaat.
Het aandeel van Vlaanderen in de EU-handel van agrarische producten bedraagt 7,3% bij de uitvoer en 6,5% bij de invoer. België is in de EU de zesde grootste uitvoerder van agrarische producten en heeft het vierde grootste agrohandelsoverschot. Het Vlaamse aandeel in de totale Belgische uitvoerwaarde van agrarische producten bedraagt 85%, bij de invoer is dat 87%.
Vlaanderen wordt gekenmerkt door een open economie en een exportgerichte agrovoedingsindustrie. Het positieve saldo wijst erop dat de Vlaamse agrovoedingssector toegevoegde waarde creëert. In waarde exporteert Vlaanderen meer dan het importeert, in volume is de import echter groter dan de export. We importeren vooral onbewerkte bulkgrondstoffen (zoals cacao, graan en oliezaden), terwijl we voornamelijk producten exporteren die in meer of mindere mate verwerkt zijn en daardoor een hogere toegevoegde waarde hebben (bv. chocolade, koekjes, bier, vlees).
De agrarische producten zijn in 2025 goed voor 14% van de totale import en 17% van de totale export. De handel in agrarische producten houdt veel beter stand dan de totale Vlaamse handel. De uitvoer van goederen zakt in 2025 met 4% in waarde, terwijl de invoer er 2% op achteruitgaat. Het belang van de agrohandel in de totale Vlaamse handel is daardoor ook gegroeid.
Aardappelbereidingen zoals diepvriesfrieten dragen in 2025 het sterkst bij tot ons positieve handelssaldo, maar de export ervan is vorig jaar met 23% gedaald, nadat die jarenlang piekte. De tarievenoorlog met de VS en de toegenomen concurrentie uit India en China spelen daarbij een rol. Ook de uitvoer van diepvriesgroenten valt met 8% terug, als gevolg van de Amerikaanse handelstarieven, de groeiende concurrentie van lokale verwerkers in bv. Azië en een hogere uitvoer van verse groenten naar de buurlanden. Vorig jaar waren verse groenten laag geprijsd, wat zorgde voor een stijging van de binnenlandse consumptie en meer export naar de buurlanden ten nadele van de diepvriesgroenten.
Nederland is de belangrijkste afzetmarkt voor agrovoedingsproducten uit Vlaanderen. Onze noorderburen klokken af op 11,5 miljard euro. Frankrijk en Duitsland volgen met respectievelijk 11,3 miljard en 9,6 miljard. Deze drie landen vertegenwoordigen 53% van de totale agrarische uitvoer uit Vlaanderen. Buiten de EU is het Verenigd Koninkrijk veruit de grootste afnemer, voor de Verenigde Staten en China.
Nederland exporteert naar Vlaanderen voor 15,5 miljard euro aan agrohandelsproducten en is daarmee goed voor 30% van onze invoerwaarde. Frankrijk en Duitsland staan op de tweede en derde plaats. Vlaanderen boekt het grootste agrohandelsoverschot met het Verenigd Koninkrijk, gevolgd door Duitsland en Frankrijk. Met Nederland is er een stevig agrohandelstekort. Dat geldt ook voor Ivoorkust, Brazilië, Nieuw-Zeeland en Canada. Ivoorkust levert cacao, Brazilië koffie en fruitsappen, Nieuw-Zeeland kiwi’s en Canada meststoffen, koolzaad en soja.
De handel met de VS nam af (-2% bij in- en uitvoer) doordat de nieuwe Amerikaanse invoertarieven de markten verstoorden. De export naar Duitsland is met 15% toegenomen dankzij een fikse groei bij cacaoproducten, koekjes en wafels en vers fruit. We voerden veel minder koolzaad in uit Oekraïne.
Lees ook de vorige agrohandelsrapporten:
- De Vlaamse agrohandel in 2024
- De Vlaamse agrohandel in 2023
- De Vlaamse agrohandel in 2022
- De Vlaamse agrohandel in 2021
- De Vlaamse agrohandel in 2020
Indien gewenst kunnen oudere versies van het rapport worden opgevraagd via het vragenformulier. Deze gaan terug tot het jaar 2005.